Geri Bildirim
Çocukluk Döneminde İnatçılık
Çocukluk Döneminde İnatçılık

Çocukluk Döneminde İnatçılık

94

İnatçılık genellikle çocuklarda geçerli ve makul bir nedeni olmamasına rağmen çocuğun bir durum yada davranışları ilgili kararlılığını dayatmasıdır. Aslında her yaşta inatçılık davranışı gözükmesine rağmen en çok 3- 6 yaş arasında görülmektedir. Bu yaş aralığındaki çocuklar kendi benlik yapılarının gelişmesiyle birlikte bağımsızlıklarını kazanıp özgürleşmek istemektedirler. Çocuklar yaptıkları davranışlarla ve verdikleri kendi kararlarıyla kendi varlıklarını yetişkinlere göstererek ayrı bir birey olmaya çalışırlar. O yüzden bu yaş döneminde inatçılık davranışının görülmesi çok normaldir. Örneğin; marketlerde de en çok rastladığımız manzaralardan birisi de çocuk bir şey istemektedir. Ama ebeveyne göre uygun olmadığı için çocuğun bu isteği gerçekleşmediği için genellikle çocuklar ağlayarak, bağırarak ve hatta yerlere yatıp çırpınışları vb. davranışları görülmektedir. Çünkü çocuk için o isteği çok önemli olduğundan dolayı gözü başka hiçbir şey görmemektedir. O istediği orada ve şimdi gerçekleşmesi gerekmektedir. Küçük yaştaki çocuklar yetişkinler gibi isteklerini erteleyemediklerinden inatçılık davranışı ile bu tarz manzaralara günlük hayatımızda da rastlamaktayız.

İlk inatçılık dönemi olan 3- 6 yaş aralığı geçtikten sonra ikinci inatçılık dönemi olan 7- 12 yaş dönemi başlar. Bu yaş aralığında çocuğun bedensel ve duygusal gelişimi açısından hızlı bir değişimler geçirdiği dönemdir. Farklı bir gelişim dönemine geçtiğinden çocuklar genellikle bu değişimlere ayak uydurmakta zorlanmaktadırlar. Çocuk bazen çocuksu özellikler gösterirken bazen de yetişkin gibi davranmaya çalışır. Kendisini bir birey olarak kabul ettirme döneminde ebeveynlerine karşı genellikle inatçılık davranışı görülmektedir.

Ergenlik çağına geldiklerinde çocuklar yetişkinlerin isteklerine , söylediklerine , davranışlarına yani kısacası yetişkinlere karşı gelmektedirler. Olan kurallarına uymak istemedikleri için kendilerine göre kurallar koymak istemektedirler. Bu yüzden yetişkinlere inatçılık davranışlarıyla yaklaştıklarından bu dönemde  çok fazla çatışmalar görülmektedir.

Ebeveynler ve genel olarak tüm yetişkinler çocuklukta ve ergenlikte görülen inatçılık davranışına karşı anlayışla karşılanmaları gerekmektedir. Onlara olumsuz eleştirilerle yaklaşmak yerine onlarla doğru bir şekilde iletişim kurarak aslında böyle davranmalarının altında yatan nedeni bulup ona uygun çözümler geliştirmeleri gerekir.

 


Psikolog