Geri Bildirim
Çok Oyuncak Az Oyun
Çok Oyuncak Az Oyun

Çok Oyuncak Az Oyun

84

Çocuğunuzun çok oyuncağı olması çocuğun gelişimini nasıl etkiler? Çok sayıda oyuncağı olması çok fazla hayal gücü mü demektir yoksa çocuğun hayal kurmasını ve gelişimini olumsuz etkiler mi?  Bu soruları gelin cevaplayalım.

Ebeveynler çocuklarının her zaman iyiliğini ister. Ama bazen çocuğun iyiliğini isterken, farkında olmadan ona kötülük yapabiliyorlar.  Çocuklarının istediği her oyuncağı almaları, akranlarından veya oyuncak mağazasında gördükleri her oyuncağı alarak çocuğun odasını oyuncakla doldurabiliyorlar. Peki bu durum ne kadar doğru ne kadar sağlıklı ve çocuğun gelişimini nasıl etkiler?

Çocuğa sürekli oyuncak almak çocukta doyumsuzluk ve devamında mutsuzluğu getirecektir. İlk başlarda çocuğum mutlu olsun diye aldığınız oyuncaklar, belli bir süre sonra çocuğunuzu mutlu etmeye yetmeyecektir. Çünkü çocukları mutlu eden şey oyuncak değil, oyundur.

Öncelikle gözlemlerim sonucunda, ebeveynlerin yaptığı sık hatalardan birinden bahsetmek istiyorum. Alınan oyuncağın çocuğun önüne öylesine koymak, nasıl oynanacağını, ne işe yaradığını veya oyuncakla neler yapılabileceğini, çocukla oyuncak hakkında konuşmadan ortadan uzaklaşmaları sık yapılan hatalardan biri yalnızca.

Peki ne yapılmalı?

Çocuğa oyuncak alındığında ebeveynin de çocukla birlikte oynaması ona yol göstermesi ve rehberlik etmesi gerekiyor. Yani oyuncak ile amaçlı bir oyun kurulması gerekmekte. Amaçlı oyun kurulmadığında çocuğun örneğin, arabayı alıp tekerleklerini çevirmesiyle sadece zaman geçirmiş oluyor. Çocuğun oyuncak ile kaliteli zaman geçirebilmesi için ebeveyninde çocukla kaliteli zaman geçirmesi şart oluyor tabi.

Başka bir durumda kategorilerine göre ayrılmamış oyuncaklar. Örneğin arabaların evcilik oyuncaklarının içinde olması kısaca bütün oyuncakların aynı kutunun içinde olması da yapılan hatalardan bir diğeri. Oyuncakların kategorilerin göre ayrılması çocuğun hem istediği bulma ve dikkatinin dağılmamasını sağlar. Oyuncaklara kategorilerine göre raflara ayrılmalı ve o an oynanacak oyun için raftan oyuncaklar çıkartılmalı çocuk oyundan sıkıldığında oyuncalar rafa yerleştirilmeli ve başka bir oyun için başka raftaki oyuncaklara geçilebilir. Anlatması kolay ama uygulaması zor dediğinizi duyar gibiyim ve haklısınız da bu durum bir kere söyleyince tabi ki öyle hemen oluvermiyor. Bunun için zaman ve sabır gerekli sevgili ebeveynler. Çocuğunuzun sağlığı ve gelişimi içinde bu sabrı gösterebilmelisiniz.

Bir diğer durumda oyuncakların hepsinin Çocuğun gözünün önünde olması, kocaman kutunun içindeki bütün oyuncakları odanın tam ortasına boşaltılması da çocukta ilerleyen zamanlarda dikkat eksikliğine yol açtığı biliyoruz. Ebeveynler çocuğum oyuncaklarla biraz daha oyalansın da ben de evdeki işlerimi bitireyim diye evdeki bütün oyuncakları çocuğun önünde görebiliyoruz. Peki çocuk bu oyuncakların hepsiyle amaçlı ve dikkatli bir şekilde oynayabiliyor mu tabi ki de HAYIR. Çünkü çocuk hangi oyuncağa gideceğini bile bilemiyor. Kendinizden düşünün eviniz aşırı dağınık olduğu zaman işin hangisinden başlasam acaba dediğiniz olmadı mı hiç? Peki çocuğunuzun da böyle dediğini düşünün. Bir de çocukta planlama becerisi kazanmamış olduğunu düşünürsek çocuğun önündekiler oyun oynanacak oyuncaktan ziyade, onu köşeye sıkıştırmış kocaman bir oyuncak yığınından başka bir şey olmayacaktır.

Evet sevgili ebeveynler iki ev işi daha yapayım derken çocuklarınızı ihmal etmeyin. Onların bu yaşları bir daha geri gelmeyecek. Evinizi oyuncakla değil oyunlarla doldurun. Çocuğunuzun bol bol oyuncağı değil bol bol oyunları olsun siz ebeveynleri ile birlikte. Hiç oyuncağı olmasa bile mutfakta sizinle yaptığı bir kek, babasıyla ata binme oyunu veya güreşmesinin yerini hiçbir oyuncağın tutamayacağını bilmenizi isterim. Çocuklarınıza birlikte keyifler oyunlarınızın olmasını diliyorum sağlıcakla kalın.

Çocuk Gelişimci 

Gülendam Kahya

https://www.instagram.com/cg.gulendamkahya/


Çocuk Gelişimci