Geri Bildirim
Emziği Bırakma Yöntemi
Emziği Bırakma Yöntemi

Emziği Bırakma Yöntemi

548

Emzik emme refleksinin en yoğun olduğu dönemdeki, üç ay altında olan bebeklerde önerilebilir. Bu yaşta bebek ellerini tam kullanamaz ve emzik ona gereken uyarmayı sağlar.

Kollarını ve bacaklarını kontrol edince, eğer bir yetişkin hala bebeğin ağzına emzik veriyorsa emzik bir dayanak haline gelir. Bebek kendi kendini sakinleştiremez. Ağzındaki emziğe bağımlı olur. Altı aya kadar bırakmazsa da emziği bırakması zor olur.

Emziği Bırakma Yöntemi

Çocuğunuz ne kadar büyükse emzik alışkanlığını ortadan kaldırmak o kadar zor olacaktır. Emziği ortadan kaldırmadan önce çocuğunuz daha önce sahip değilse, ona bir güvenlik nesnesi (geçiş nesnesi) sunun (örneğin: peluş bir oyuncak, eski alışık olduğu bir battaniye) bebek güvenlik nesnesine alışınca emzik alışkanlığı azalacaktır.

Bırakmaya gün içinde kullanımı azaltarak başlayın. İlk üç gün boyunca, çocuğunuz gündüz uykularına emzikle başlasın ama uyuyunca ağzından alın. Sonraki üç gün, gündüz uykusunda emzik vermeyin ona “gündüz uykusunda emzik yok” deyin. Ağlarsa ağzına bir şey sokmak yerine onu rahatlatın. Güvenlik nesnesini verin, bebeği kucağınıza alıp yakınında olduğunuzu hissettirin ve şimdi uyuyabilirsin deyin.

Bebek emziksiz gündüz uykusuna alışınca (sekiz aydan küçükse bu genellikle bir haftada olur) aynısını akşam yapmaya başlayın; ilk önce ağzında emzikle uyusun sonra onu ağzından alın. Gecenin ortasında uyanıp emzik için ağlayabilir. Artık emzik vermeyin. Hareketlerle onu rahatlatın. Konuşmayın ve eline güvenlik nesnesini verin. Her halükarda bir miktar ağlama ve huzursuzluk olacağını kabullenip, kararlı ve sabırlı olun.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı