Geri Bildirim
Emziren Anne ve Spor
Emziren Anne ve Spor

Emziren Anne ve Spor

211

Bir şeyler yoluna girmeye başladıktan sonra annelerimin aklına gelen ilk soru, “bu doğum kilolarını ne yapacağız” sorusu oluyor.

Emzirmek bir anneye tek başına günlük 500 kalori enerji harcatır. (İşte emzirmek için bir neden daha) Bunun yanında kilo vermeye destek olarak ve sağlıklı kalabilmek amacıyla spor yapmak isteyen annelerimin emzirmeye sağlıklı olarak devam edebilmelerine yardımcı olabilmek için bu yazıyı hazırlama gereği duydum.

EMZİREN ANNE VE SPOR:

Emziren annenin sütünün devam edebilmesi için yeterli sıvı alımı ve yeterli enerji alımı çok önemlidir. Yorgunluk annede oksitosin hormonunu azaltarak, sütün kesilmesine neden olabilir. Bu açıdan annenin spor yaparken ağır sporlardan uzak durması önemlidir. Ayrıca yapılan ağır sporlar kandaki laktik asit seviyesini artırarak sütün tadını değiştirebilir. Bu da bebekte meme reddine neden olabilir. Bu açıdan spordan en az 90 dk sonra emzirilmelidir.

Eğer spora hafif tempoda başlanıp haftalar içinde tempo artırılırsa laktik asit birikimi daha az olacak ve sütün tadı daha az değişecektir. Yüzme bir anne için yapılabilecek en ideal sporlardandır. Spor yapan anne için yeterli sıvı alımı (3 lt üzeri), spor sonrası esnetme hareketlerinin yapılması (laktik asit miktarını azaltır), emzirdikten hemen sonra spora başlanması (zaman kazanmak açısından), memelerin desteklenmesi için uygun bir ‘’sports bra’’ kullanılması büyük önem taşımaktadır. 


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı