Geri Bildirim
Emzirme Döneminde Anne Psikolojisi
Emzirme Döneminde Anne Psikolojisi

Emzirme Döneminde Anne Psikolojisi

707

Her annenin hayali çocuklarını en sağlıklı şekilde beslemek ve büyütmektir. Bu yüzden insanlık tarihi boyunca emzirmek toplum tarafından büyük ilgiye ve övgüye maruz kalmıştır. Emzirmemek ya da emzirememek ise tam tersi toplum tarafından negatif eleştiriye maruz kalma sebebidir. Günümüzde de uzmanlar çocuklara gerekmedikçe mama verilmemesi gerektiğini ve 2,5 yaşına kadar anne sütü alımının devam etmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Peki bu işin baş rolündeki kadınlar emzirme döneminde psikolojik olarak hangi süreçlerden geçmektedirler?

Anne olduktan sonra psikolojim bozuldu

Annelerin bu dönemde en çok zorlandıkları düşünce emzirmekten başka çarelerinin olmadığını düşünmeleridir. Böyle düşünürler çünkü çocuklarına yeterince süt veremediklerinde kötü bir anne ve değersiz bir kadın olacaklarını düşünürler. Çünkü anne sütü çocuk için en büyük şans olarak algılanmakta, bu gerekliliği yerine getirmeyen anneler toplum tarafından yetersiz olarak algılanmakta ve bu şekilde lanse edilmektedir.

Emziren Anne Stresi

Anneler ilk başlarda emzirmeye beslenme odaklı bakarlar. Ancak zaman ilerledikçe, bebek büyümeye başladıkça emzirmenin besin dışında bağ kurmanın da en güzel ve anlamlı yolu olduğu keşfedilir anneler tarafından. Bu sebeple anne de en az çocuk kadar rahatlar ve sevgi dolar bu emzirme sürecinde. Ayrıca çocuk için canı sıkıldığında bir oyun aracı, hastalandığında bir ağrı kesici, susadığında serin bir meşrubat anlamlarına da geldiği için anne tek bir memeden çocuğunun birçok ihtiyacına aynı anda karşılık verebildiği için kendini mutlu ve yeterli hissedebilir.

Emzirmek Her Zaman Kolay Olmayabilir

Anne için emzirmek en basit ve hızlı yol olarak düşünülebilir. Ancak bu durum her zaman böyle olacak diye bir şey yoktur. Çünkü süt salgılamak ve onu memeden bebeğe vermek bazen her anne için sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Kaliteli ve bol süt sahibi olmak isteyen anne uykusuna, beslenmesine, sıvı alımına ve stres seviyesine çok dikkat etmelidir. Bunların zarar görmesi emzirme sürecinin zarar görmesi demektir. Bu sebeple anneler emzirme döneminde doğru bilgilere ulaşma isteği içerisinde de olurlar. Hem tecrübeli annelerden hem de uzmanlardan bu konuda destek isteyerek daha çok bilgi sahibi olmaları onlara daha güvende hissettirmektedir.

 


Psikolog