Geri Bildirim
Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

806

Öncelikle anne emzirme dönemde kilo vermeye çalışmamalı oradan buradan bulduğu metabolizmasını bozabilecek hem onun hem de bebeğinin sağlığını tehdit edebilecek diyetleri denememelidir.

Lohusa döneminde ve sonrasında en önemli dikkat etmemiz gereken nokta annenin yeterli sıvı tüketimidir. Anne mutlaka ama mutlaka günde 2,5 - 3 litre su içmeye çalışmalıdır onun dışında sıvı alımı için kompostolar çorbalar güvenilir bitki çayları rezene ısırgan, ıhlamur, papatya çayı gibi çaylar tüketilebilir, çayların yemeklerden 2 saat önce ya da 2 saat sonra tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Siyah çay tercih edilecekse günde iki fincan açık ve limonlu tercih edebilir. Bu dönemde anne yaklaşık günde 700-800 ml kadar günde süt vermektedir ve bu yaklaşık 500 kkal harcamasına sebep olmaktadır bu nedenle bu dönemde artmış enerji ihtiyacı vardır.  Annenin artmış vitamin mineral ihtiyacı hamilelik süresince boşalan kalsiyum depolarının yerine konulması çok önemlidir. Bu nedenle süt yoğurt peynir gibi kalsiyum kaynaklarına ağırlık vermelidir.  

Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar gibi sülfürlü sebzeler baharatlar veya kuru baklagiller, anne sütünün kendi tadını değiştirebilir bu durum bazı bebeklerde huzursuzluk (gaz oluşturması, emmeyi reddetme gibi) yaratabilir. 

Çay, kahve, kola tüketilmemelidir. Çay içilmek istendiğinde yemekten 1-2 saat sonra açık ve limonlu olarak tüketilmesi, vitamin ve mineral kayıplarını önlemesi açısından önemlidir.

Hem bebeğin demir depolarının dolması hem annenin sağlığı açısından demir kaynakları olan kırmızı et, tavuk, yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimine özen gösterilmelidir. Annenin beslenmesinde omega3 EPA ve DHA dan zengin yüzey balıkları mutlaka tercih edilmeli bebeğin mental gelişimi açısından oldukça önemli.  Katkı maddesi dolu işlenmiş paketli yiyecekler, sosis salam sucuk gibi nitratlanmış tütsülenmiş etler tercih edilmemelidir.

Sebze ve meyveler mutlaka çok iyi yıkanmalıdır Pestisit kalıntılarından arındırılmalıdır, elma sirkeli suda bekletilebilir.

Sigara, alkol, yapay tatlandırıcılar anne sütüne geçebildiği için kullanılmamalıdır. 

Anne sütünü arttırmanın tek yolu SU içmektir yeterli SIVI tüketmektir. Anne kendisine en uygun beslenme şeklini gerçek Diyetisyene danışarak öğrenebilir.


Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen)