Geri Bildirim
Gebelik Dönemi Hakkında
Gebelik Dönemi Hakkında

Gebelik Dönemi Hakkında

1058

Kadının hem fiziksel hem de ruhsal anlamda birçok değişikliğin yaşandığı eşi benzeri olmayan bir dönemdir. O ana kadar bir çift olarak hayatlarını idame ettiren kadın ve erkek; artık aile olmaya başlar.

Kadın bu dönemde bedeninde meydana gelen bir dizi değişikliklere adapte olmaya çalışırken bir yandan da ruhunda meydana gelen farklılıkların üstesinden gelmeye çalışır. Dünyaya bir çocuk getirecek olmanın heyecanı yaşanırken aynı zamanda hem çocuğun sağlığı konusunda endişe duyup hem de iyi birer ebeveyn olup olamayacakları konusunda büyük bir sorumluluk altına girerler.

Gebelik dönemi her kadın için farklı psikolojik görünümlerde geçebilir. Bazı kadınlarda dünyaya bir çocuk getirecek olmak, bir evlat yetiştirecek olmak kadının olgunlaşmasına, rahat huzurlu ve güvenli bir gebelik geçirmesine neden olmakta, bazı kadınlarda ki özellikle çocuksu yanları daha ağır basan kadınlarda endişe, stres ve kaygı ile geçebilmektedir.

Bu dönemin sıkıntı ve strese dönüşmemesi için anne adayının eşi ve çevresi tarafından desteklenmesi ve doktoru tarafından da iyi danışmanlık yapılması gerekir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı