FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Gebelik Öncesi Şişmanlık Ne Kadar Önemlidir?
Gebelik Öncesi Şişmanlık Ne Kadar Önemlidir?

Gebelik Öncesi Şişmanlık Ne Kadar Önemlidir?

1588

Şişmanlık da gebelik sürecinde anne sağlığı kadar bebek sağlığını olumsuz etkileyen bir durumdur. Gestasyonel diyabet yani gebelikte görülen şeker hastalığı, gelişiminin şişman / obez hamilelerde sıklıkla görüldüğü de bilinmektedir.

Gebelikte şeker hastalığının gelişmesi bebeğin kan şeker düzeyine yansıyacağı gibi, yüksek doğum ağırlıklı doğumuna da neden olabilmektedir. Yapılan çalışmalar yüksek doğum ağırlığının obezite riskinin artmasında etkili olduğunu göstermektedir. 

Şişman kadınlar, hamilelik öncesinde dengeli ve yeterli beslenme ile normal kilosuna ulaşmayı hedeflemelidir. Hamilelik sırasında kontrolsuz kilo vermek kesinlikle doğru değildir. Hamilelik döneminde beslenme şekli bebeğin anne karnında büyüme ve gelişmesini etkileyen en önemli etmenlerdendir. Bebeğin birçok hastalığa yatkınlığını belirleyen süreç anne karnında başlarken, beyin gelişiminin önemli kısmı doğumdan önce tamamlanmaktadır. Bu nedenle kilo verme veya almama eğiliminde olan annelerin yetersiz beslenme sonucu bebeklerinin sağlıklarını tehlikeye atacaklarını da kesinlikle unutmamalıdırlar. 

Hamileliğe şişman başlayan anne adaylarının normal kilolarından kaç kilo fazlalarının olduğu da önemlidir. Hamilelik sürecinde az kilo almaları sağlanarak hamilelik dönemi bitirilir.

ABD Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi'nce yapılan araştırmada, gebe kaldıklarında aşırı şişman veya obez olan kadınların kalp kusuru olan çocuk doğurma ihtimallerinin normal kilodaki kadınlara oranla yüzde 18, had safhada obez kadınlarınsa yüzde 30 daha fazla olduğu belirlendi. 

Doğuştan kalp kusuru bulunan 6440 çocukla hiçbir rahatsızlığı bulunmayan 5673 çocukların sağlığını inceleyen araştırmalar, bu çocukların anneleriyle de mülakat yaptı. Araştırmada, obeziteyle 25 tür kalp rahatsızlığının 10'u arasında ilişki bulunduğu, bu 10 hastalıktan 5'i ile de gebelikten önce kadının obez olması arasında ilişki saptandığı belirtildi.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı