FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Gebelikte Erken Görülen Belirtiler
Gebelikte Erken Görülen Belirtiler

Gebelikte Erken Görülen Belirtiler

1675

Gebeliğin ilk günlerinde en erken görülen belirtiler şu şekilde sıralanır;

Hamilelik Belirtileri : Adet gecikmesi:

İlk belirti çoğunlukla beklenen adetin gecikmesidir. Bazı kadınlar gebeliğe rağmen adet görmeye devam edebilir ancak, devam eden bu adet genellikle normalden daha kısa ya da az olur.
İmplantasyon kanaması (üstüne adet görme): Bazı kadınlarda gebeliğin en erken belirtisi lekelenme şeklinde kanama ve kramp tarzı karın ağrısı olabilir. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucu oluşur. İmplantasyon kanaması çoğunlukla adet dönemine denk geldiği için adet kanamasıyla karıştırılabilir ancak adet dönemi kanamasına kıyasla çok daha hafif ve beneklenme şeklindedir.

Hamilelik Belirtileri : Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet:

Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde görülür. Meme uçlarında koyulaşmanın yanı sıra, göbek çevresi, koltuk altı gibi bölgelerde deri renginde koyulaşma, yüzde lekelerin oluşması görülebilir.

Hamilelik Belirtileri : Yorgunluk:

Gebelik döneminde progesteron adı verilen hormon daha fazla salgılanır ve bu hormon yatıştırıcı etkisi nedeniyle yorgunluğu artırır. Bu nedenle halsizlik, yorgunluk ve normalden fazla uyuma ihtiyacı hamileliğin en yaygın erken işaretleri arasındadır.

Hamilelik Belirtileri : Bulantılar:

Özellikle sabahları bulantı, kusma durumları yaşanır. Sebebi ise gebelik hormonu olan HCG’nin kan seviyesinin yükselmesidir.

Hamilelik Belirtileri : Sık idrara çıkma:

Bu durum genellikle 6-8. haftalarda görülür.

Hamilelik Belirtileri : Vajinal akıntıda artış:

Bu akıntılar genelde yumurta akı kıvamında ve kokusuzdur.

Hamilelik Belirtileri : Hassasiyetler, aşermeler:

Yiyeceklere karşı hassasiyet, tiksinmelerin yanı sıra bazı yiyeceklere de aşerme durumları görülür. Kokulara karşıda duyarlılık üst seviyelere çıkar.

Hamilelik Belirtileri : Karında şişkinlik ve kabızlık:

Gebelik süresince yüksek seviyelerde seyreden progesteron hormonu sindirim sistemindeki kaslar dâhil olmak üzere tüm bedeninizde düz kas dokunuzun gevşemesine neden olur. Bu gevşeme sindirim sürecini yavaşlatır ve bunun sonucunda gaz, şişkinlik, geğirme ve genellikle ağır bir yemekten sonra karın bölgesinde rahatsızlığa sebebiyet verir.

Hamilelik Belirtileri : Kasık ve bel ağrıları:

Adet dönemine yakın alt karın bölgesinde kramp tarzı ağrılar görülebilir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı