Geri Bildirim
Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Hangi Durumlarda Görülür?
Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Hangi Durumlarda Görülür?

Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Hangi Durumlarda Görülür?

1512

Annenin kan grubu Rh negatif (-) babanın kan grubu Rh pozitif (+) olduğu durumlarda anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı riski vardır.

Doğumdan sonra bebeğin kan grubuna bakılır, bebeğin kan grubu rh (-) olursa kan uyuşmazlığından dolayı etkileşim olmaz, bebek kan grubu Rh (+) olursa etkileşim meydana gelebilir. Hamilelik sırasında bebeğin kan grubu bilinmediği için Rh (+) olma ihtimaline karşı 28. haftada doğuma kadar etkileşme olmasını engellemek için anneye anti-D immunglobulin (kan uyuşmazlığı iğnesi) yapılır.

Halk arasında kan uyuşmazlığı testi denilen testin esas adı indirekt coombs testidir. İlaç uygulanmadan önce halk arasında kan uyuşmazlığı testi denilen indirekt coombs testi istenir, bu test ile anne ve bebek arasında etkileşim var mı diye araştırılır. Bu testte etkileşim izlenirse anti-d iğnesi uygulanmaz, etkileşim yoksa bu iğne uygulanır.

Rh Kan Uyuşmazlığı Halinde Ne Olur?

Rh kan uyuşmazlığı gelişmesi halinde bebekte sarılık, anemi, beyin hasarı ve kalp yetmezliği görülür. Hatta tedavi edilmediği durumlarda bebeğin ölümüne yol açabilir. 

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer kan grubunuz Rh negatif ve bebeğinizin kan grubu Rh pozitif ise, kan uyuşmazlığı gelişmesini engellemek için genellikle 28. gebelik haftasında kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.

Doğumdan sonra bebeğin kan grubuna bakılır, eğer bebek kan grubu Rh (+) ise anneye doğumdan sonra 72 saat içerisinde kan uyuşmazlığı iğnesi tekrar yapılır. Bebek kan grubu Rh (-) ise iğnenin yapılmasına gerek yoktur çünkü Rh uygunsuzluğuna bağlı etkileşim sadece anne Rh (-) bebek Rh (+) ise gerçekleşebilir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı