FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Gebelikte Müzik Dinleyin!
Gebelikte Müzik Dinleyin!

Gebelikte Müzik Dinleyin!

1886

Bebeklerin daha anne karnındayken müzikle tanıştığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Zahide Küçük, gebelikte müzik dinlemenin faydalarını anlattı.

Bebeklerin daha anne karnındayken müzikle tanışmaları ilerideki hayatları açısından çok faydalıdır. Yapılan birçok çalışmada bebeklerin 20. haftadan itibaren sesleri duyabildikleri 24. haftadan itibaren aktif dinlemeye başladıkları gösterilmiştir. Anne karnında müzik dinlemenin bebeğin gelişimini hızlandırdığı, hatta çocuklarda görülen belli gelişim bozukluklarını azalttığı ile ilgili çalışmalar mevcuttur.

Anne karnındayken müzik dinleyen bebeklerin, hırçın hareketlerin dışında daha uyumlu davranışlar gösterdikleri, sosyal iletişimlerinin daha kuvvetli olduğu gözlenmiştir. Çocukların zihinsel gelişiminde müziğin etkisi oldukça fazladır. Yapılan çeşitli araştırmalar, müzik dinlemenin bebeğin beyin kıvrımlarının gelişiminde etkili olduğunu göstermiştir. 

Ancak gebelik her müzik türünü dinlemek için uygun değildir. Daha çok önerdiğimiz hareketli olmayan, hafif duyulan, hoş bir müzik türü dinlemenizdir. Klasik müzik, hafif bir Mevlevi müziği ya ney sesinin dinlenmesi bebeğinizin sağlıklı gelişimine önemli katkı sağlayacak, bebeğinize sakinlik ve huzur verecektir. Özellikle klasik müziğin bebeğin beyin gelişimi için yararlı olduğu kanıtlanmıştır. 

Annemizin de gebelik döneminde ruh sağlığı, duygu gurumu bizim için önemlidir. Müzik dinlemek aynı zamanda annenin de mutlu olmasına, stresten uzaklaşmasına, daha keyifli bir gebelik geçirmesine yardımcı olacaktır.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı