Geri Bildirim
Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

1346

Bebek sahibi olmaya karar veren her anne adayı bu süreç itibariyle hamile olduğundan şüphe duymaya başlar. Bu sorunun cevabına ulaşmak için öncelikle vücudunuzu izlemeye başlarsınız, bedeninizin işaret verip vermediğini gözlemlersiniz. Acaba Hamilemiyim ? sorusunun cevabına en net bir şekilde ulaşabilmek için de gebelik testlerine başvurursunuz. Hamilelik belirtileri çatısı altında sizlere öncelikle vücutta değişen fiziksel belirtilerden bahsedeceğiz. Sonrasında da yapılabilecek testler üzerine bilgi vereceğiz. 

Hadi öncelikle vücudumuzda neler değişiyor bir bakalım;

 • Adet Gecikmesi
 • Mide Bulantıları ve Kusmalar
 • Baş Dönmesi ve Bayılma Hissi
 • Koku Hassasiyeti
 • Göğüslerde Şişme ve Hassasiyet
 • Halsizlik
 • Uyku Problemi
 • Ruh Hali Değişiklikleri
 • Sık İdrara Çıkma
 • Bel ve Sırt Ağrısı
 • Kasıklarda Ağrı şeklinde belirtiler görülebilir.

Yukarıda belirttiğimiz belirtiler, genel görülen belirtilerdir ve her kadında farklı yoğunlukta seyreder. En doğru bilgiyi gebelik testleriyle elde edebilirsiniz. Yapabileceğiniz testlerle ilgili detaylı bilgileri de aşağıda paylaşıyoruz;

Evde Gebelik Testi

Eğer hamile olduğunuzdan şüphe duyuyorsanız eczaneden gebelik testi alarak evde uygulayabilirsiniz. Evde yapılan gebelik testleri adetin gecikmesinden 1 hafta sonrasında yapılırsa anlamlı sonuçlar verebilir. Özellikle adetin gecikmesinden 7 gün sonrasında evde yapılan gebelik testleri,usulüne uygun yapıldığı takdirde % 90 ve üstü doğru sonuç vermektedir. Testlerin çoğu şu şekilde uygulanır:

idrarınızı ufak bir kaba koyarak paketin içinden çıkan küçük pompa içine bir iki damla çektirin. Daha sonra gebelik testini uygulayacağınız kasetin ucundaki daire içine bir damla damlatın ve yaklaşık 15-20 dakika bekleyin. Hamilelik testinin sonucu yukarıdaki görselde de yer aldığı gibi çift çizgi çıkarsa gebelik var, tek çizgi çıkarsa gebelik yok şeklinde okunmalıdır. Eğer boşsa test bozulmuştur.

Kanda Gebelik Testi

Bir sağlık kurumunda kan testi yaptırmak sonucu öğrenmek için en kesin yöntemdir.  Kanda gebelik testi adet gecikmesi 5-7 gün sonra olduktan sonra yapılması uygun olacaktır. Sonuç negatif çıkar ve adet görmemeye devam ederseniz 7-10 gün sonra testi tekrar yaptırmalısınız. Bu süreçten sonra da herhangi pozitif bir durum olmaz ve adet görmeme durumunuz devam ederse doğru cevabı bulabilmek adına en yakın sürede bir kadın doğum uzmanına başvurmanızda fayda var.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Test için aç ya da tok olunması fark etmez. Damardan bir tüp kan alınır ve 1-2 saat sonra sonucu alabilirsiniz. Bazı labarotuvarlar bir gün sonra sonuçlar verilebilir. Anne adayından alınan kan örneğinde Beta hCG değeri  5mIU/ml’ nin altında ise gebelik testi sonucu negatif (gebelik yok) olarak yorumlanır. Ancak 25mIU/ml’nin üzerinde ise gebelik testi pozitif (gebelik var) olarak değerlendirilir.