Geri Bildirim
Hamilelik Diyabeti Nedir? Nasıl Tespit Edilir?
Hamilelik Diyabeti Nedir? Nasıl Tespit Edilir?

Hamilelik Diyabeti Nedir? Nasıl Tespit Edilir?

1010

Hamilelikte anne adaylarının %2’ten azı hamileliğe özgü bir diyabete yakalanırlar. Pankreasın salgıladığı, bedenin glikozu kullanacağı yakıta çevirmesine yardımcı olan insülin hormonu yeterince üretilmez ya da işlenmez. Hamilelikte bebeğin artan enerji gereksinimini karşılamak için annenin daha fazla insülin üretmesi gereklidir. Ayrıca hormonal değişiklikler bazen insülini işleme yöntemine karışır ve kan şekerinin yükselmesine neden olur.

Hamilelik Diyabeti Nasıl Tespit Edilebilir?

Hamilelik diyabeti glikoz tarama testinde belirlenir. Çoğu zaman hiç bir uyarı belirtisi olmaz. Bazı durumlarda aşırı susuzluk ya da yorgunluk hissedebilirsiniz.

Hamilelik Diyabetinin Bebeğe Zararı Nedir?

Kan şekeri düzeyinin yükselmesi bebeğin çok fazla şeker almasına ve işlemek için kendi insülinini üretmesine ve yağ olarak depolamasına yol açar. Macrosomia adı verilen bu durum bebeğin normal doğum kilosu üzerinde gelişmesine neden olur. Büyük bebeklerin çoğu hiç bir sorunla karşılaşmadan dünyaya gelir ama travmatik bir doğum ya da sezaryen riski de vardır.

Hamilelik Diyabeti Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelik diyabeti tanısı konduğunda bir beslenme uzmanına görünmeniz tavsiye edilir. Beslenme uzmanı size nasıl bir yemek yeme alışkanlığınızın olduğunu gözden geçirir ve kilonuz ile hamileliğin kaçıncı haftasında bulunduğunuza bağlı olarak size uygun bir beslenme programı hazırlar. Daha önceden onaylanmış egzersiz programını yürütmeniz kan şekerinizi kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Düzeyin sabitlendiğini anlamak için haftada bir ya da daha sık kontrolden geçmeniz gerekir. Bu uygulamaların yararı olmazsa hamilelik diyabetine sahip kadınların %10’unda yapıldığı gibi insülin iğnelerine başlanması gerekecektir. İnsülin iğnelerinin bebeğe olumsuz bir yan etkisi yoktur. Günde iki kez tekrarlanan iğneleri nasıl yapacağınız size öğretilir.

Kontrollerde bebeğinizin boyu ve kalp atım hızı da ölçülecektir. Doğumdan sonra da kontrole gideceksiniz. Genellikle hamilelik diyabeti doğumdan sonra sona erer ama ileri yaşlarda diyabet olma riskiniz artar.