FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Hamilelikte Egzersiz Yapmak Doğumu Kolaylaştırıyor
Hamilelikte Egzersiz Yapmak Doğumu Kolaylaştırıyor

Hamilelikte Egzersiz Yapmak Doğumu Kolaylaştırıyor

3796

Hamilelik döneminde yapılan egzersizler anne adaylarının fiziksel olarak kendisini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.

Egzersiz, anne adaylarının kalori yakmasına yardımcı olup ve aşırı kilo almasını önleyecektir. Kasların esnekliğini arttıracak, dolaşım ve solunum sisteminin daha düzgün çalışmasında sağlayacak, kan şekerini dengede tutacaktır. Ayrıca uykusuzluk, bel ağrıları, bacak ağrıları ve hemoroit gibi problemlerin azalmasına da yardımcı olacaktır.

Yürüyüş En Kolay Egzersizdir

Hamileliklerinde egzersiz yapmak isteyen anne adayları, doktora danışarak uzman kişilerce eğitim almalıdırlar.

Hamilelik Dönemindeki Egzersizler Doğumu Kolaylaştırıyor

Yürüyüş yaparken rahat, terletmeyen pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Yürüyüş süresi ortalama 30 dakika olmalıdır. En çok önerilen sporlardan biri de yüzmedir. Hamilelikte özellikle 2. trimesterden sonra yapılabilecek bazı egzersizler, kan dolaşımını artırır, bel ağrılarını ve sırt ağrılarını hafifletir.

Nefes Egzersizleri

Doğum esnasında doğru nefes alıp vermek ağrıların biraz daha az hissedilmesini sağlayacaktır. Ayrıca rahim kasılmaları sırasında bebeğe gidecek olan kan azalacaktır, bu fizyolojik bir durumdur. Bebeğe daha çok oksijen gitmesi için doğru nefes alınması gerekir. Ağrılar sırasında küçük, yüzeysel ve ıkınma döneminde derin nefes alarak vermeden baş gövdeye yaklaştırılarak ıkınılır ve bebek itilir. Bu sırada nefesi kaçırmamak ve bağırmadan ıkınmak gerekir.

Karnı şişirmek ve gereksiz panik, doğumu zorlaştırır. Bebeğin başı çıkıyorken ıkınmaya son verilir. Küçük yüzeysel nefesler alınır, aksi halde vajinada istenmeyen yırtıklar oluşabilir. Doktor, bu konuda anneyi uyaracaktır.

Yoga ve Pilates’in Doğuma Yararları

Yoga, doğru nefes almayı ve nefesi doğru kullanmayı sağlar. Pilates ise pelvik bölgede kasları güçlendirir, doğum sonrası yine bu bölgenin toparlanmasında faydalıdır.

Hamilelik döneminde normal doğum planlandığında, takip eden hekimin onayı alındıktan sonra bu konuda eğitilmiş uzman kişilerden yardım alarak doğumu kolaylaştırabilir. Normal doğumda annenin istekli ve kararlı olması çok önemlidir. Gebeliğin fizyolojik olan fakat tolere edilmesi zor olabilen vücuttaki değişikliklere adapte olan anneler, bebeklerini aktif olarak normal doğumla dünyaya getirmelerinin haklı gururunu taşıyacaklardır.

Hamilelik Egzersizleri - 1

hamilelikte-egzersizi1-bebeko.jpg" />

Hamilelik Egzersizleri - 2

Hamilelik Egzersizleri - 3


Hamilelik Egzersizleri - 4

Hamilelik Egzersizleri - 5

Hamilelik Egzersizleri - 6

Hamilelik Egzersizleri - 7

Hamilelik Egzersizleri - 8