FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Hamilelikte Saç Boyatılır Mı?
Hamilelikte Saç Boyatılır Mı?

Hamilelikte Saç Boyatılır Mı?

1580

Hamilelikte saç boyatılır mı?” sorusu her anne adayının merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Anne adayları için de bu durum önemli bir unsurdur. Hamileyken saç boyatmak konusunda içeriğindeki kimyasal maddeden dolayı kaygılanırlar. Saç boyalarındaki kimyasalların bebeğinize zarar verme olasılığı vardır.

16. Haftadan Önce Boyamayın

Anne adaylarının saç boyatmaya 16.haftadan sonra başlamalarını tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni 16 haftaya kadar bebeğinizin organları gelişmektedir. Bebeğinizin ilk 12 hafta organların gelişme ve dış etkenlere en çok maruz kaldığı bir süreç olduğundan bu sürede hem dış etkenlerden hem de yaşam şekli olarak en kırılgan bu dönemde daha çok korumalısınız. Saç boyasındaki kimyasallar bebeğinizde çeşitli anamolilere sebep olabilir. Bazı araştırmalara göre bebekte zihinsel bozukluklar, zekâ geriliği, nörolojik problemler olabileceği iddia edilmiştir. Bebeğinizi her türlü kimyasal maddeden uzak tutmanız çok önemlidir.

Saç boyamanın yanında, açma veya perma gibi kimyasal kullanılarak yapılan uygulamalar da tavsiye edilmez. Bu lohusalık döneminde de geçerlidir.

Mümkün Olduğunca Uzak Durun

16. haftadan sonra eğer sosyal bir zorunluluk söz konusu ise saç diplerine dokunmadan organik boyalarla boyatmanıza izin verilebilir. Bu dönemde anne adayları oldukça dikkat ederek bu uygulamayı uygulatmalıdır. Kuaför veya salonda çalışan bir anne adayı ise uzun süre kimyasallara maruz kalabilir. Bazı araştırmalar haftada yaklaşık 40 saatten fazla kimyasala maruz kalan kadınlarda düşük oranlarında artış olduğu gözlenmiştir. Bu grup çalışana çalışma alanında yeme –içme yapmamasını, eldiven kullanmasını ve boya odalarında iş bitimi ayrılmasını tavsiye edilmektedir.