FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Hamilelikte Şeker Yükleme Testi Zararlı Mı?
Hamilelikte Şeker Yükleme Testi Zararlı Mı?

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi Zararlı Mı?

1660

Şeker yükleme testi uzun yıllardan bu yana güvenle yapılmakta olup, hem anne adayı hem de bebek için hayati önemi vardır. Anne adayında gebelik öncesinde şeker hastalığı olmamasına rağmen, gebelik döneminde kanda şeker seviyesinde yükselme olabilir. Bu anne adayındaki gebelik şekerini işaret edecek bir gelişmedir. 

Gebelik şekerinin olup olmadığının anlaşılabilmesi için 24 ve 28 haftalar arasında şeker yükleme testinin yapılması gerekir. Burada verilen şeker miktarı bir dilim pasta ya da tatlı yendiği takdirde alınan şeker miktarı ile aynıdır. Verilen 50 ya da 75 gram şekerin bebeği zehirleyici bir etkisi yoktur Bu nedenle hem kendinizi, hem de bebeğinizi riske atmamanız için şeker yükleme testini mutlaka yaptırmanız gerekir.

Şeker yükleme testi uygulanmamış olan anne adaylarında, olası şeker hastalığı durumunda kan şekeri seviyesi kontrol altına alınmaz. Bu durumda gebeler preeklemsi dediğimiz gebelik zehirlenmesi, böbrek enfeksiyonu, dirençli vajinal mantarı gibi rahatsızlıklar açısından korunmasız kalabilirler.

Şeker hastalığı görülen anne adayında bebekte olabilecek riskler nelerdir?

  • Doğum sonrasında akciğerlerin fazla gelişmemesi nedeniyle bebekte solunum sıkıntısı
  • Bebeğin makrozomik yani iri olması
  • Bebeğin olması gerekenden küçük olması
  • Doğumdan sonra bebekte hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesi, hipokalsemi, polisitemi, hiperbiluribinemi yani sarılık görülme riskleri
  • İleri aşamada kalp hastalıklarının oluşması
  • Böbrek, beyin ve santral sinir sisteminin anomalileri açısından artmış risk söz konusudur.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı