FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
İdeal Gebelik Yaşı Nedir?
İdeal Gebelik Yaşı Nedir?

İdeal Gebelik Yaşı Nedir?

1356

Günümüz anne adayları kariyer yapma planları, özgürlük düşüncesi, maddi kaygılar gibi nedenlerle çocuk sahibi olmayı sürekli ertelemekte, gebelik yaşı gün geçtikçe artmaktadır. Sağlıklı bir gebelik için hormon düzeylerinin, rahim ve yumurtalık yapısının en iyi durumda olması gerekir.  Bu nedenle ideal yaş sağlıklı bir gebelik için son derece önemlidir.

Peki gebelik için ideal yaş nedir?

Sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için en ideal yaş 20 ile 32 yaş arası diyebiliriz. Bu yaş aralığı bir kadın için en sağlıklı yumurtlamanın olduğu, en kaliteli yumurtanın elde edildiği, hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönemdir.

Doğurganlık kapasitesi yaşın ilerlemesiyle birlikte azalır. Yirmili yaşlarda düzenli cinsel ilişkisi olan bir kadının gebelik ihtimali her ay yüzde yirmi kadardır. Bu oran 30’lu yaşlarda yüzde 15’e, otuz beş yaşında ise yüzde 10’a kadar düşebilmektedir. 40 yaşında ise bu oran neredeyse yüzde 5 kadardır. Buradan da anlaşılacağı üzere gebelik elde etmede en önemli faktörlerden biri anne yaşıdır ve anne yaşı arttıkça gebelik elde etme oranı azalmaktadır.

İleri yaşlarda gebelikler ve olası sorunlar

35 yaş üzerinde yumurtalar genç yaştaki yumurtalar kadar sağlıklı ve kaliteli değildir. Özellikle 38 yaşından itibaren over dokusundaki yumurta kalitesi ve sayısı  hızlı bir şekilde azalmaya başlar. Rahimde myom, polip gibi yapısal sorunlar daha sık gözlenir ve oluşan embriyonun anne rahmine tutunma olasılığı azalır.  Bu duruma bağlı olarak gebelik şansı azalır ve düşük yapma ihtimali artar.

Annede hipertansiyon, diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi gebeliği riske sokabilecek hastalıkların oranı artar.
Yaş ilerledikçe bebekte özellikle down sendromu başta olmak üzere kromozomal anomali görülme ihtimali artmaktadır. Bu ihtimal, 20’li yaşlarda binde bir iken, 35 yaşındaki annelerde  binde üç, 40 yaşındayken ise yüzde bir kadardır.

İleri yaş gebeliklerinde bebekte gelişme geriliği, erken doğum görülme ihtimali daha yüksektir.
Geçirilmiş pelvik enfeksiyonlara neden olarak dış gebelik görülme olasılığı artar.
İleri yaş annelerde  sezeryan oranları da daha yüksek seyretmektedir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı