Geri Bildirim
Konuş ki Dinlesin Dinle ki Konuşsun
Konuş ki Dinlesin Dinle ki Konuşsun

Konuş ki Dinlesin Dinle ki Konuşsun

124

Kitap İsmi: Konuş Ki Dinlesin Dinle Ki Konuşsun

Yazar: Adele Faber – Elaine Mazlish

Yayınevi: Doğan Kitap / Anne Baba Akademisi

Bir iletişim yolu hayal edin, çatışmaları henüz başlamadan çözüme kavuşturuyor, bağımsızlığa teşvik ediyor, çocuğunuz ile bağınızı kuvvetlendiriyor, işbirliğini doruk noktasına taşıyor. Gerçek olamayacak kadar güzel ve bir o kadar da özen isteyen bir iletişim dili sunuyor bu kitap sizlere. Doğan Kitap'ın Anne Baba Akademisi serisinden bir kesit olan bu kitap, ebeveynlerin bu dili kendi kendine öğrenebilmesinin yöntemlerini birbirinden güzel örnekler ve alıştırmalarla sunuyor. Aslında farkında olmadan nasıl koşullara sığındığımızı, ihtiyaç olmadığı halde bol miktarda övgü dağıttığımızı, kıyaslama yaptığımızı ve sıklıkla eleştirdiğimizi fark etmemiz gerekiyor. Tabi bunların yanında doğru yaklaşımlarımızı değerlendirip geliştirmek de çok kıymetli. Hiçbir kuvvetli bağ emeksiz oluşmaz ve biz yetişkinler dilimize yaptığımız birkaç dokunuş ile özgüvenli, potansiyelinin farkında olan, yalnız başına ayakta kalabilen ve bir o kadar da bizle gönül bağı ile bağlı çocuklar yetiştirmeyi başarabiliriz.

Çocukların duygularına gerçekten saygı göstermenin ve ceza yerine yaratıcı çözümler sunmanın, onların kişilik gelişimi için önemini ortaya koymayı başaran bir kitap. Aynı zamanda fazlasıyla örnek diyalog ve karikatürle uygulaması kolay yöntemlere ulaşabilirsiniz.

Kitapta şöyle birkaç başlıktan bahsediyor:

  1. Çocuğunuzun ne hissettiğini nasıl anlarsınız?
  2. Azarlamadan ya da cezalandırmadan ona nasıl yol gösterirsiniz?
  3. Çocuğunuz isteklerinde ısrar ettiğinde ne yapmalısınız?
  4. Onunla doğru iletişim kurabilmek için hangi yolu izlemelisiniz?

Arka kapak yazısında içerik şu şekilde açıklanmış:

Çocuklar mutluysa anne babalar da mutludur, ya da tam tersi. İki tarafın da mutluluğuna giden yol, doğru iletişimi kurmaktan geçer. Çocuklar genellikle anne babalarının kendilerini anlamadığını düşünür, anne babalar da çocuklarının söz dinlemediğinden şikayet ederler. İletişim sorununu çözmek ise yetişkinlerin sorumluluğundadır. Bunun ilk adımı da yaşı kaç olursa olsun çocukların birey olduklarını unutmamaktır.

Keyifli okumalar dilerim.


Psikolog & Oyun Terapisti