Geri Bildirim
Kum Tepsisi Terapisi
Kum Tepsisi Terapisi

Kum Tepsisi Terapisi

796

Kum Tepsisi Terapisi Nedir?

Kum tepsisi terapisi, oyun terapisinin alt kategorisinde bulunan bir tekniktir. Bu terapi şeklinde kum, su, yüzlerce minyatür oyuncak ve kum tepsisi kullanılır. Kum terapisi sözel olmayan, terapötik bir terapi çeşididir ve beş yaşından itibaren çocuklarda kullanılır. Ayrıca sadece çocuklarda değil, ergenlerde ve yetişkinlerde de rahatça kullanılır. 

Bireyin bilinç ve bilinçaltındaki dengeyi kurar. Bireye iç dünyasını yansıtabileceği veya onarabileceği bir ‘kumdan dünya’ oluşturma olanağı sağlar. Böylece danışan duygusal ve ilişkisel zorlukların çözümü ile travmaların tedavisinde olumlu sonuçlar gösterir.

Kum tepsisi terapisi sırasında çocuklara terapistin yönergeleri nasıl olmalıdır?

İlk adım olarak terapist çocuğu obje seçmeye ve kum ile oynamaya davet eder. Her objenin sembolik bir anlamı olduğu için oyuncakların küçüklüğü ve çeşitliliği, bu dilin kullanımını kolaylaştırır. Çocuk kum alanını yapılandırdıktan sonra figürleri oynatarak konuşturur ve oyuncaklar oyunun dili olur. Çocuğun kumun üzerine oluşturduğu görsel sunum onun içsel karmaşık duygularını ve deneyimlerini yansıtır. Bu sunumlar aracılığıyla terapist çocuğun bilinçaltı endişelerine ulaşabilir. Kum, yumuşak ve kinetik yapısıyla sakinleştirici etkisiyle duyusal bir uyaran olur. Kum terapisi yönlendirilmemiş bir oyun terapisi yöntemidir ve bu yüzden de terapist hiç ya da çok az yönerge ile müdahalede bulunur. Örneğin terapist oyunu anlamaya yönelik ucu açık sorular da sorabilir: “Bu sahnede neler oluyor?”, “Buradaki kişileri tanıtır mısın? ” gibi. Buna karşın çoğunlukla çocuğu gözlemler; çocuğu, figür tercihlerini, çocukla-kum arasındaki etkileşimi izler. Bu durum, kum terapisindeki terapötik mesafenin korunması açısından oldukça önemlidir. Kum ve minyatür objelerle özgürce oynamak iyileşme sürecini kolaylaştırır. Çünkü bilinçaltı kendini ifade edebilmiş ve çocuğu etkilemiştir. 

Kum terapisi hangi durumlarda yarar sağlar?

  • Gelişmemiş motor becerilerinde,
  • Dikkat dağınıklığı ve davranış bozukluğunda,
  • Konuşma ve dil bozukluğunda,
  • Okul öncesi adaptasyon sorununda,
  • Aile içi yaşanan şiddet durumlarında,
  • Söze dökülemeyen duyusal sorunların ifade edilememesinde,
  • Tırnak yeme,parmak emme gibi davranış problemlerinde,
  • Ebeveynlerin boşanma durumu sonrası adaptasyon sürecinde yaşanan sorunlarla baş edebilmesinde yarar sağlar.


Çocuk Gelişim Uzmanı & Resim Analisti & Oyun Terapisti