Geri Bildirim
Lohusalık Psikolojisi
Lohusalık Psikolojisi

Lohusalık Psikolojisi

123

Hamileliğinizi artık sona erdirdiniz ve minik yavrunuzu kollarınıza aldınız. Ancak bu defa da kendinizi başka bir zorlu süreç içinde buldunuz. Siz de aklınızda onlarca soruyla kendinizi bu sürecin ortasında kalakalmış hissediyorsanız. Lohusalık psikolojisine hoş geldiniz…

Lohusalık doğum esnasında artan hormonal faaliyetler ile birlikte başlar ve başlayan bu etkilerin kaybolması 6 hafta kadar bir süre alabilir. Lohusalık psikolojisinde kişi son derece hassastır, bu yüzden kendinize biraz zaman tanımalısınız. Kendinizi hemen hamilelikten önceki eski size kavuşacakmış gibi düşünmemelisiniz.

Zaten istesenizde artık eski siz olamazsınız çünkü sizler artık birer annesiniz. Sizler Öncelikle; bebek sahibi olmanın verdiği mutlulukla beraber hayata bir çocuk getirmenin verdiği ağır sorumluluğun arasında bocalamanın her annenin başına geldiğini ve bunun çok normal bir duygu olduğunu bilmelisiniz.  Bebek bakımı konusunda endişelenmeniz, hormonal değişikliklerin getirdiği stres, emziriyorsanız alışma dönemi sırasında zorluklara karşı sinirlenmeniz, sizi bekleyen fiziksel zorluklar karşısında korkuya kapılmanızla birlikte yetersizlik duygusu hissetmeniz çok olası. Bu noktada kendinizi hiçbir zaman başkalarıyla kıyaslamayın. Sadece araştırın, sorumluluk alın ve elinizden gelenin en iyisi yapmaya çalışın.

Annelik sürekli gelişen bir olgudur.  Çocuğunuzun büyüdükçe, siz de gelişecek ve lohusalık psikolojisini geride bırakacaksınız. Anne bebek arasındaki ilk günlerde ki bağ için ise endişeye gerek yoktur.  Henüz uyumak ve ağlamaktan başka işlevi olmayan bir bebekle günün çoğunluğunu yorgun geçiren deneyimsiz, taze bir annenin bu tür duyguları paylaşması tahmin edildiği gibi pek mümkün olmayabilir. Bebeğinizi her doyurduğunuzda, altını değiştirdiğinizde, ninniler söyleyip uyuttuğunuzda aslında derin bir ilişkinin temellerini atıyor olacaksınız. İlk birkaç hafta sonrası bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamayı öğrendiğinizde; hareketlenmeye başlayan bebeğinizin her yüz ifadesinin ne anlama geldiğini önce sizin anlayacağınıza emin olabilirsiniz. Birkaç ay sonra bebeğiniz gülmeye ve anlamsız da olsa sesler çıkarmaya başladığında onun da sizinle iletişime geçmeye başladığını göreceksiniz. Sonra bir bakmışsınız gerçekten içinizde minik yavrunuza karşı bir aşk filizlenmiş bile.

İlk haftalar bebeğinizin ihtiyaçları dışında kendinize ve eşinize belli bir zaman ayırmak zor olsa da bu durum gittikçe kolaylaşacak. Belki gece yarısı sinema seansına girdiğiniz, soğutmadan kahvenizi içip saatlerce kitap okuduğunuz günler pek yakın görünmese de, bu konuda annelerden ya da deneyimli arkadaşlardan yardım alarak bebeğinizi birkaç saatliğine bırakarak vakit bulabilirsiniz. Kuaföre gitmek, yürüyüşe çıkmak, eşinizle dışarda bir şeyler içmek için aylarca beklemenize gerek yok. Dışarı çıkmadan önce süt sağıp bırakabiliyorsanız, ya da mama veriyorsanız birkaç hafta sonra kısa programlar; bebeğiniz ek gıdaya geçtikten sonra ise uzun programlar yapılabilir.


Psikolog