FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Postpartum (Doğum Sonrası) Depresyon ile Baş Etme Yolları
Postpartum (Doğum Sonrası) Depresyon ile Baş Etme Yolları

Postpartum (Doğum Sonrası) Depresyon ile Baş Etme Yolları

1923

Postpartum Depresyon, doğum sonrası kadınların fiziksel ve zihinsel olarak değişime ayak uydurma sürecinde yaşadığın yoğun stres durumudur. 

Bu süreç hamilelik döneminde de başlayabilir ancak sıklıkla görüldüğü aralık doğumdan itibaren ilk üç aydır. Burada görülen depresyonun bildiğimiz depresyondan ayrımı çok net değildir. Ancak depresyonun çıkış aşaması ve belirgin semptomları incelenerek postpartum olduğuna karar verilir. 

Anneler doğumdan sonra bebek stresi yaşayabilir. Bu sık yaşanan bir durumdur. Anne çok yorgun, duygusal, endişeli ve gergin olabilir. Bu duruma annede yaşanan hormonal değişiklikler ve bebeğin getirdiği zorluklar neden olabilir.  

Aynı zamanda annede doğum psikozu da görülebilir. Bu durum depresyondan daha ileri bir düzeydir. Anne çok fazla gergin olabilir, kafası çok karışık olabilir, kendi ve bebeğiyle ilgili çok farklı inanışlara girebilir.  

Bu duruma gelmeden annenin yapabileceği bazı baş etme yolları vardır. Bunlar şu şekildedir;  

  • Öncelikle kendinizden çok fazla bir şey beklemeyin. Size daha önceden kolay gelen şeylerin şimdi zor gelmesi olağan bir durumdur. “Çok iyi ev kadını olmalıyım” gibi düşüncelerden vazgeçin. Eski halinize yavaş yavaş kendinizi geliştirerek döneceğinizi unutmayın. 
  • Depresyondaki kişi kendi başarısını göremeyebilir. Siz, yapmayı başardığınız şeyler için kendinizi övün ve eski halinizle kıyaslamayın.
  • Olumsuz ve eleştiren bir düşüncede olduğunuz zaman (Ör: Kötü bir anneyim gibi) bunu olumlu bir şeyle dengeleyin (Ör: Sütüm yeterli geliyor ki bebeğim kilo almış ve sağlıklı). 
  • Günlük planlar yapabilirsiniz. Ufak şeyler de olsa hoşlandığınız şeyleri yapmaya devam edin ve sürekli olumsuz şekilde genelleme yapmaktansa olumlu duygularınızı da hatırlayın. 
  • Yapılan yardımları geri çevirmeyin. Yardımlara olumsuz duygularla yaklaşmayın. Kendinizi ve çevrenizi yargılamayın.
  • Doğum sonrası depresyonun olağan ve geçici bir süreç olduğunu unutmayın. Bu durumla baş edemediğinizi düşünüyorsanız mutlaka yardım alın.


Psikolog