Geri Bildirim
Bebeğin Cinsiyeti Öğrenme
Bebeğin Cinsiyeti Öğrenme

Bebeğin Cinsiyeti Öğrenme

1640

Anne rahmindeki bebeğin cinsiyeti aslında gebeliğin ilk günlerinden itibaren bellidir, ancak bizim bunu görebilmemiz için bebeğin belli bir büyüklüğe ulaşması gerekir. Ultrason, bebeğin cinsiyetini belirlemek amacıyla en yaygın kullandığımız yöntemdir.

Gebeliğin 12. haftasından sonra vajinal ultrasonla, 16. haftasından sonra ise karından bakılan ultrasonla bebeğin cinsiyetini tespit etmek mümkündür. Cinsiyet tayininde bebeğin pozisyonu, ultrason yapan doktorun tecrübesi ve ultrason aletinin kalitesi önemlidir.

Bebeğin cinsiyeti en erken ne zaman belli olur?

Gebeliğin 8. haftasından itibaren kız ve erkek bebeklerde genital organlarda farklılaşma başlar. Bu haftadan sonra dış genital yapı kız bebeklerde klitoris ve dudaklara dönüşürken, erkek bebeklerde penis yönünde farklılaşır. Ultrason ile bu farklılaşma gebeliğin en erken 12. haftasında görülmeye başlanır, 16. haftadan sonra ise daha net olarak görülür.

Ultrason muayenesi esnasında erkek bebeğin penisinin izlenmesi ile cinsiyet anlaşılır. Bazı durumlarda kordonun bacak arasında görülmesi halinde, kız bebekte erkek bebek görüntüsü verebilir. Böyle bir durumda doktorunuz farklı zamanlarda ultrason muayenesine çağırarak bebeğinizin cinsiyetini net olarak söyler.

Ultrason dışında bebeğin cinsiyeti nasıl öğrenilir?

Gebeliğin erken dönemlerinde dahi amniyosentez (anne karnından amniyon sıvısının alınması) ya da koryon villus örneklemesi gibi yöntemlerle bebeğin cinsiyeti kesin olarak öğrenilebilir. Bu yöntemlerde bebeğin kromozom incelemesi yapılır ve bebeğin cinsiyetinin kız ya da erkek olduğu kesin olarak söylenir.

Bebeğin cinsiyeti anne karnından anlaşılabilir mi?

Halk arasında anne karnı sivri ise erkek, yayvan ise kız bebek; annenin karnında tüylenme ve koyu çizgi varsa erkek bebek, kalça ile basen bölgesinden kilo alınıyorsa kız bebek yorumları yapılabiliyor. Gebelik takipleri sırasında bu yorumların genellikle doğru olmadığını görüyoruz.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı