Geri Bildirim
Çocuklarda Katılma Nöbeti Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Çocuklarda Katılma Nöbeti Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda Katılma Nöbeti Nedir? Nedenleri Nelerdir?

552

 

Genellikle 6 ay ile 6 yaş arasında görülen, Sinir sisteminin henüz gelişmesini tamamlamamasına bağlı olarak oluşan, çoğunlukla aileyi telaşlandırmak dışında zararı olmayan bir bayılma (nefes tutma) çeşididir. Öncesinde mutlaka nöbeti tetikleyen düşme, çarpma gibi çocuğu ağlatan bir uyaran vardır. Katılma nöbetleri uykuda olmaz. Nöbet sırasında geçici bilinç kaybı gelişebilir. Katılma nöbetinde beyin hasarı gelişmez. Aile öyküsü olabilir.

Esas olarak morarma tipi ve solukluk tipi olmak üzere 2 tipi vardır.

Morarma Tipi: Uyaran sonrasında ağlama olan bebekte, ağlamayı takiben ani olarak gelişen soluk kesilmesi, morarma, ardından kol ve bacaklarda kasılma gelişir, bunu takiben gerginlikte çözülme ve pelte gibi bir görünüm oluşur. Atak sırasında 5-15 saniyelik bir bilinç kaybı oluşabilir.

Solukluk Tipi: Uyarıyı takiben ani bir solunum durması görülür, çocukta bilinç kaybı gelişir ve pelte gibi olur. Morarma tipinde kalp atışları hızlanırken bu tipte yavaşlar. Her iki tip katılma da zararsızdır ve nadiren ilaç tedavisi gerekir. Ama Epilepsi Nöbeti, kalp ve ritm bozuklukları, kansızlık (katılma nöbetlerinin birçoğunun nedenidir) reflü, beyin sapı bozuklukları gibi katılma ile karışabilen ve katılmayı tetikleyen hastalıklar açısından doktor değerlendirmesi gereklidir. 


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı