FİRMA KAYIT
Doktor Kontrolüne Ne Zaman Başlanmalı, Ne Sıklıkta Gitmeli?

Doktor Kontrolüne Ne Zaman Başlanmalı, Ne Sıklıkta Gitmeli?

248

İdeal olanı anne adayının gebelikten şüphelendiğinde veya gebelik testi pozitif çıktığında doktor kontrollerine başlanmasıdır. Amacı risk faktörlerinin ortaya çıkarılarak takip şeması çizmek, dış gebelik ve mol gebeliği gibi erken dönemde ortaya çıkarılabilen normal dışı gebelik durumlarının tanısını koymak ve son adet tarihine göre belirlenen gebelik haftası ile ultrasonografide saptanan gebelik haftasının birbirine uyumlu olup olmadığını tespit etmektir. 

Herhangi bir risk faktörü olmayan anne adayı hiçbir şikayeti olmasa bile ideal olarak 28. gebelik haftasına kadar dörder haftalık, 28-36. haftalar arasında ikişer haftalık aralıklarla, 36. haftadan doğuma kadar ise haftalık olarak doktor kontrolüne gelmelidir. (bu sıklık doktordan doktora veya anne adayının hamileliğinin özelliklerine göre değişebilir.)

Adet gününüz geçtikten sonra gebelik testiniz pozitif çıktı ise ilk muayenenize başlayabilirsiniz. İlk muayenede gebelik kesesinin yeri ultrasonla tespit edilir (iç veya dış gebelik açısından). Gerekli testler istenir, tansiyon ölçümü, kilo ve diğer gerekli muayeneler yapılır. Bebek kalp atışları henüz görülmedi ise 6. haftada tekrar ultrason yapılır. 

11-14. haftada NT (ense saydamlığı) ölçümü yapılır ve ikili test istenir.

16-18. haftada üçlü yada dörtlü test istenir.

21-22. haftada fetal anomali taraması yapılır ve fetal kalp incelenir, gerekli ise doppler ultrason yapılır.

24-28. haftalar arasında 50 gr glikoz yükleme testi yapılır. Bu testin amacı gebeliklerin %4’ünde ortaya çıkan gebeliğe bağlı şeker hastalığını taramaktır. İlk muayenede kan şekeri normal olsa bile gebeliğe bağlı şeker hastalığı ortaya çıkabilir. Bu kişiler tanınıp, uygun şekilde tedavi edilmezse bebeğin çok iri olması, gebelik sonrası kalıcı şeker hastalığı gibi sorunlarla karşılaşabilirler.

28. haftada hasta tekrar muayene edilip, ultrason yapılır eğer kan uyuşmazlığı varsa indirect coombs testi istenir ve anti- D yapılması önerilir.

32. haftada bebeğin gelişmesini değerlendirmek amaçlı bir ultrasonografi yapılacaktır. Kan basıncı ve kilonuz ölçülüp kaydedilecek, gerekirse doppler, NST, biofizik değerlendirme yapılacaktır.

36-37. haftada hasta tekrar görülür. Takiben doğuma kadar haftada bir defa hasta görülmelidir.

40. haftada hala doğum yapmamışsanız doktorunuz sizi 3 günde bir çağırıp bebeğinizi değerlendirecektir. 

42. haftada doğum olmamışsa artık hastaneye yatışınızın yapılıp doğumun planlanması gerekir


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı