Geri Bildirim
Gebelikte Cep Telefonun Anneyle Bebeğe Etkileri
Gebelikte Cep Telefonun Anneyle Bebeğe Etkileri

Gebelikte Cep Telefonun Anneyle Bebeğe Etkileri

1110

Cep telefonu ve bilgisayar kullanımının, hamilelik döneminde zararı olup olmadığı konusunda net bir görüş olmasa da, gebeliğinde sık cep telefonu kullanan annelerin bebeklerinde başta davranış bozukluğu olmak üzere çeşitli ruhsal hastalıkların daha fazla olduğu gösterilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi’nde yaklaşık 13 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmada hamile bir kadının günde bir kaç kez cep telefonunu eline alıp kullanması bile doğacak çocuğun hiperaktivite, davranış bozuklukları, okul çağına geldiğinde duygusal karmaşa gibi bazı ruhsal hastalıklara yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Yine yapılan çalışmalarda 7 yaş öncesi cep telefonu kullanan çocuklarda da aynı davranış bozukluklarının daha sık olduğu gösterildi.

Erken dönemde gelişim çağındaki çocukların cep telefonu kullanması öğrenme bozukluklarını artırabiliyor, ayrıca sinir hücrelerinde değişik derecelerde hasar bırakarak kas zafiyetine sebep olup gelişim bozukluklarına neden olabiliyor.

Özellikle akıllı telefonların ortaya çıkmasının ardından sadece telefon görüşmeleri sırasında değil telefon boşta dururken bile internet bağlantısı nedeniyle sürekli olarak sinyal alınıp gönderilmesi nedeniyle bu hasarın düzeyi daha da artabilir. 

Bu zararları en aza indirebilmek için önerilerimiz;

Telefonu sürekli kendi üzerinizde taşımayın, cep telefonunuzu sizin bulunduğunuz konumdan daha uzağa yerleştirin ve aranıza mesafe koyun.

Mümkünse cep telefonunuzu yatak odasına koymayın. Yatak odasındaki cep telefonun uykunun kalitesini bozduğuna dair çalışmalar vardır.

Alarm olarak cep telefonu yerine çalar saat kullanın. 

Konuşma sürelerini çok az tutun. Normal kişilerde bile bu çok önemliyken siz daha dikkatli olun; gebe olmayanlar günde en fazla 30 dakika konuşma sınırını aşmamaya çalışmalıyken, siz ise sadece gerekli durumlarda cep telefonuyla konuşun. 

Mümkün olduğunca kablolu kulaklıklar vasıtasıyla cep telefonu olabildiğince uzak iken görüşme yapın. 

Yüksek gerilim ve yüksek antenlerin bulunduğu yerlerin yakınında çok bulunmayın.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı