FİRMA KAYIT
Göbeği Düşmemiş Bebeğin Banyosu Nasıl Olmalıdır?
Göbeği Düşmemiş Bebeğin Banyosu Nasıl Olmalıdır?

Göbeği Düşmemiş Bebeğin Banyosu Nasıl Olmalıdır?

249

Göbek düşmeden önce banyo, bebek silinerek yapılmalıdır. Öncelikle bebeğinizin kıyafetlerini çıkarın ve onu bir havluya sarın. Bu aşamada bebeğinizin bezini çıkarmayın.

Bebeğin temizliğine öncelikle yüzünden başlayın. Her göz için temiz bir pamuk kullanın. Pamuğu ılık su ile ıslatın ve gözlerini içeriden dışarıya doğru yavaşça silin. Küçük bir havlu ile yüzünü orta bölümden dışa doğru silin.

Burun, kulak çevresi ve kulakların arkasını da aynı şekilde temizleyin. Kuru bir havlu ile sildiğiniz yerleri yumuşak hareketlerle kurulayın. Bebeği içine sardığınız havluyu açmadan, bir elinizle ensesinin altından başını destekleyerek, kolunuzla da sırtına destek vererek koltuğunuzun altına doğru yüzü yukarı bakar şekilde tutun. Ilıklığından emin olduğunuz (dirsek ve bilek içi ile kontrol edebilirsiniz) temiz su ile kafasının arka kısmını ıslatın.

Şampuan ile başın arka kısmını önden arkaya doğru nazik hareketlerle yıkayın. Sonrasında bebeğin başının arkasını temiz su ile durulayın. Bebeği sırt üstü yatırın ve havlunun bir kenarıyla kafasını kurulayın saçlarını yumuşak bir fırça ile tarayın ve sonra da sıcak tutmak için başını havlunun kuru ucuyla kapatın.

Vücudunu sardığınız havluyu açın. Ilık suyla ıslattığınız küçük havlu bezle, göbeğe dokunmadan tüm vücudunu silin. Sırtını da beline kadar küçük havlu bez ile iyice temizleyin. Daha sonra bebeği kurulayıp, yeni kuru bir havluya sarın ve üst kısmını giydirin. Üst kısım bittikten sonra alt bezini çıkarın ve önce küçük ıslak bez ile yavaşça bacaklarını, ayaklarını ve parmaklarını temizleyin.

Ilık suya batırılmış küçük bez ile genital bölgeyi silin ve sonrasında kurulayın. Kuru bir yere aldıktan sonra, Bebeğin altını kremleyin ve bezini kapatın. Bebeğin altını bağlarken göbek bağının üzerini kapatmamaya dikkat edin. Bütün işlemlerden sonra bebeği giydirin ve üşümesini önlemek için onu bir battaniye ile sarın.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı