Geri Bildirim
Sporda Kendini Gerçekleştiren Kehanet
Sporda Kendini Gerçekleştiren Kehanet

Sporda Kendini Gerçekleştiren Kehanet

54

Sporda sağlıklı bir deneyim ve başarı, pek çok etkenin yanında ailelerin de katkısını gerektirir. Bu katkının sağlanabilmesi için temel kural ise, ailenin sporcunun yaşantısında bir izleyici değil, BİLİNÇLİ ve AKTİF bir destekçi olmasıdır.Küçük yaş çocuklarında yarışma cümlesinden özellikle kaçınılması gerek. Spor etkinliği içerisinde kendini geliştireceğinin vurgusu onlar için daha uygun aktarım olacaktır.Amaç biriyle yarışmak olduğu zaman, dışsal motivasyon dediğimiz, kısa süreli bir motivasyon ön planda olacaktır.

Kendimizi geliştirmeye odaklandığımızda, ilerlediğimiz yolda içsel motivasyon devreye girecektir. Spora yeni başlayan sporcularımız için antrenörü ve ebeveyni olarak hedefe ulaşmaları için doğru kavramları kullanmaya özen göstermemiz gerekir.

Sizlerde çok duymuşsunuzdur .X takım Y takımına karşı hep kaybediyor veya kazanıyor . Birçok sporcu bireysel anlamda bazı sporculara karşı kaybeder veya kazanır.Ben bu rakibimi hiç yenemiyorum? O beni hep yeniyor cümleleri ...Bizim bu takıma karşı şansımız tutmuyor inançları...Biz buna kendini gerçekleştiren kehanet self-fulfilling prophecy diyoruz.Birkaç şey tekrarladığı ve olumsuzlukla karşılaştığımız zaman aynı şeyin tekrar başımıza geleceğini düşündüğümüzde o şey tekrarlıyor.Liglere baktığımızda bazı futbolcular x takımlara daha çok gol atar, takımların takımları yenememesi , bireysel sporcunun her zaman o sporcuya yenilmesi gibi örnekler görmekteyiz.Peki sporcular bunları nasıl yenebilir ?Kafamızda yaşadığımız negatif düşünceleri veya tecrübeleri derinleştirerek zihnimizde büyütüyoruz ve o müsabaka anında kaybedeceğimize dair birçok olayla karşılaşıyoruz.Oyuna kötü başladığımızda; birkaç talihsizlik yaşadığımızda hemen evet benim bu takıma veya bu sporcuya karşı şansım zaten hiç olmadı bu yüzden kaybediyorum demeye başlanılıyor.Rakip yerine; kişi kendi kendinin sonunu hazırlamaya başlanılıyor.Kendini gerçekleştiren kehanet burada başlıyor.Mental destek ile uzman eşliğinde bunu değiştirebilirsiniz.1960 yıllarında kimse 1 mil koşusunun 4 dakikanın altına inilemeyeceğini konuşuyordu. Hiçbir atlet bir mili 4 dakikanın altında koşamaz deniliyordu. Bütün atletler her zaman o rakama yakın dakikalarda sürelerde kaldığı gözlemlenildi.İngiliz atlet Bannister; 1 mili yapacağım dedi ve 3dk 59 saniyede koştu.Sonrasında ; Aynı yıl içinde ve birkaç yıl içinde 10larca atlet 4 dakikanın altında koşmaya başladı.Peki ne değişti? Mental düşüncenizi değiştirirseniz başarı yolunda hedeflerinize ulaşmak hiçbir zaman zor olmayacaktır.


Uzman Psikolog