FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Yeni Doğan Bebeklerde Oluşan Sağlık Sorunları
Yeni Doğan Bebeklerde Oluşan Sağlık Sorunları

Yeni Doğan Bebeklerde Oluşan Sağlık Sorunları

1121

Bebeklerimiz dünyanın en sevimli varlıklarıdır. Bakımları ve zaman zaman yaşadıkları sağlık sorunları anne babaları üzebilmektedir. Yeni doğan bebekler sağlık sorunlarını genellikle hafif bir şekilde atlatırlar. Yeni doğan bebeklerde görülen sağlık sorununun ne olduğuna bağlı olarak mutlaka alanında uzman bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Bebeklerde Beslenememe

Bebeğinin ne kadar doyduğunu anlaşılamadığından dolayı ortaya çıkan bu durum bebeğin yeteri kadar beslenmeye başladığında çözüm bulabilecek bir sorundur. Kesinlikle bir hastalık değildir.  Hızlı bir şekilde düzeltilmesi gereken bir durumdur.

Bebeklerde Gaz Problemi

Her bebekte olmasa da bazı yeni doğan bebeklerde ilk 6 aylık dönemde çok yoğun görülen gaz problemi başladığında bebeğin karın bölgesine ve sırtına çok fazla ağrı yapabilir. Doktorunuz gaz giderici ilaçlar vermediyse,  bebeğinizin sırtına yapılacak olan bir masaj ile gaz problemi giderilebilir. Bu durum yeni doğan bebekler için ilk 6 aylık dönemde hekimler tarafından bir hastalık olarak kabul edilmez.

Bebeklerde İshal

Yenidoğan bebekler bir günde 4-5 kez veya daha fazla kaka yapabilirler. Ebeveynleri bebeklerinin bu kadar çok kaka yapması korkutsa da bu normal bir durumdur. Bebeğinizin yaptığı kakanın rengi, kokusu ve bebeğin karın ağrısı olup olmadığı çok önemlidir. Bebeğinizin kakasında renk ve koku değişimi varsa mutlaka bir uzman doktora danışılmalıdır.

Bebeklerde Kusma

Yeni doğan bebeklerde genelde olan kusma, fazla gelen anne sütünü kusmalarından oluşabileceği gibi bir miktar hava yutmasından da kaynaklanabilir. Bebeklerde 0-1 yaş arasına kadar görülen kusma 1 yaşından sonra geçmeye başlamaktadır. Yalnız kusma durumu doğuştan beri değil de daha sonra başladıysa mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır.

Bebeklerde Pişik

Bebeklerde genelde çok fazla izlenen cilt problemlerinden biridir. Bebeklerde pişik genellikle bezlenmeden dolayı popoda, bacak kıvrımlarında ve koltuk altlarında oluşmaktadır. Terlemeden dolayı oluşan koltuk altı ve bacak kıvrımı pişikleri için hekiminiz tarafından verilen kremler mutlaka kullanılmalıdır. Bebeğin pişik olmaması için sık sık bezi değiştirilmeli, sık  ve pamuklu kıyafetler giydirilmelidir.