Geri Bildirim
Erken Müdahale Nedir ?
Erken Müdahale Nedir ?

Erken Müdahale Nedir ?

615

İlk önce konumuza başlamadan önce ailelerimizin kafasında somut bilgiler oluşması için birkaç örnek vereceğim…

Bir tane çocuğum 33 aylık iken bana başvurdu. İlk başta çocuğumuzda bir şeylerin normal gitmediğini kreş öğretmenimiz fark ediyor. Çünkü diğer arkadaşlarıyla oyun oynarken bir uyum yok, oyunu uzun süre sürdüremiyor, sürekli kavga ediyor ve bir süre sonra tabi ki arkadaşları aralarına kabul etmiyor. Annede bu durumu fark ediyor ve araştırmalar sonucu Ergoterapi ile tanışıyorlar.

Bir başka çocuğumuz 27 aylık gelişim geriliği şüphesi ile gelişimsel pediatri uzmanı bana yönlendiriyor ve değerlendirme sonucu baktığımız zaman motor ve duyusal olarak desteklenmesi gerektiği sonucuna ulaşılıyor.

Bir diğer çocuğumuzda 5 yaşında. Evde günlük yaşam aktivitelerinde problemler yaşıyor. Ayakkabısını çorabını giymekte zorlanma,yolda yürürken sürekli takılıp düşme, merdivenden çıkarken ve inerken zorlanma vb

Şimdi gelelim konumuza;

Olumsuz bir gelişim gösterme riski olan ya da gelişimsel bir geriliği olduğu tespit edilen, özel gereksinimi bulunan, kreş-okul yaşındaki ya da daha küçük çocukların belirlenerek bu dezavantajları önleyici çalışmalar yapılması erken müdahale olarak tanımlanır (Karoly, Kilburn ve Cannon 2005).

Ülkemizde erken müdahale konusu, erken müdahale uygulamaları ya da erken müdahale programları henüz yeni bir kavram olmakla beraber son yıllarda önemi daha da anlaşılmış ve gelişmekte olan bir alandır. Erken tanı ve tedavinin tüm gruplarda olumlu sonuçlar verdiği aşikardır. Burada en önemli kısım doğru değerlendirmenin yapılmasıdır.

Erken müdahalenin amaçlarını şu şekilde özetleyebiliriz ;

  • Anneye ihtiyaç duyduğu desteği sağlamak
  • Aileyi gelişim alanları konusunda bilgilendirmek ve ilk yıllarda aile desteğinin önemi konusunda bilgilendirmek, 
  • Ailelerin anne babalık becerileri hakkında farkındalıklarının sağlanması ve geliştirilmesi
  • Anne babalara çocuğun davranışlarını,,bizlere verdiği iletişim fırsatlarını yönetmek konusunda stratejiler öğretmek, 
  • Çevrenin olumsuz etkilerini en aza indirmektir. 

Erken çocukluk diye tabir ettiğimiz dönemde bazı durumlarda problemin temel nedenini tespit etmek zordur. Şunu unutmamak gerekir erken çocukluk döneminde uygulanan her program her çocuğa uygun olacak diye bir şey yoktur. Çünkü her çocuğun biricik ve özel olduğunu unutmamak gerekir.

Erken müdahale programı geliştirilirken çocuğa hangi alanlarda destek sağlanması gerektiğini doğru bir şekilde belirlemek, problemlerin temel nedeninin doğru bir şekilde belirlenmesi büyük önem taşımaktadır.

Erken Müdahale diye tabir ettiğimiz program çocuğun farklılıkları göz önüne alınarak uygulanmalıdır.

Eğer planlanan tedavi çocuğunuz için doğru değilse ve doğru şekilde uygulanmıyorsa hiçbir fayda görmeyeceksiniz.

Ergoterapistler olarak çocuğu, aileyi, çocuğun yaşam alanını vb. parametreleri değerlendirerek holistik bakış açısıyla yaklaşmamız en önemli özelliklerimizdendir.

Ergoterapistler çocuğun yemek yeme alışkanlıklarını, uyku düzenini, gelişimsel sürecini, duyusal uyaranlara verdiği tepkileri, genel olarak mizacını, günlük yaşam aktiviteleri ve oyun becerilerini değerlendirerek çocuğun yaşama katılımını anlamlandırmaya çalışır.


Ergoterapist