FİRMA KAYIT
Evimizdeki Uygunsuz Misafirler: Televizyon Dizileri
Evimizdeki Uygunsuz Misafirler: Televizyon Dizileri

Evimizdeki Uygunsuz Misafirler: Televizyon Dizileri

308

Arka sokaklarda hangi oyuncu işkence edilerek öldürüldü? Ufak tefek cinayetlerde cinayeti işleyen kimdi? Avlu da koğuş reisi kimi iftira attığı için bıçakladı? Kadın dizisinde eşi kendisini kardeşiyle mi aldatmış? Gibi soruların cevaplarını merak edip bir sonraki bölümü merakla beklerken “hah sonunda dizi günü geldi tüm merak edilenleri öğreneceğiz” heyecanıyla televizyonun karşısına geçtiğiniz sırada çocuğunuz ne yapıyor diye sorsam?

“Çocuğum hiç dizi izlemez, dikkatini dahi çekmiyor, biz diziyi, izlerken aynı odada oyuncaklarıyla oynuyor” dediğinizi duyar gibiyim.

Yanılıyorsun sevgili ebeveyn. Çocuğun arabasını sürerken, oyuncak bebeğine yemek hazırlarken aslında ölen oyuncuyu, karısını aldatan kötü babayı, haksızlığa uğramış şiddet gören çocukların hepsinin farkında.

Oyuncağıyla oynuyor evet ama aynı zamanda kulağına televizyondan replikler çalınıyor. Hırsızlık yapan kişinin senaryoda neden bu yolu seçtiğine dair açıklamasını duyup ve televizyon karşısında ki anne-babasının o kişiye hak verdiğini görüyor belki de. Sonrasın da ne mi oluyor?

Çocuğunuz da hırsızlığın o kadar kötü bir durum olmadığını düşünmeye başlıyor. Ya da eşini döven bir adama “oh be bu kadında bu dayağı çoktan hak etmişti” dediğiniz zaman çocuğunuzun düşüncelerinde şiddetin kaçınılması gereken bir durum olmadığı şekilleniyor. Ne olsa annesi oh çok güzel oldu demişti değil mi? Kötü örnek oluyor görüşmeni istemiyorum gibi gerekçelerle çocuğunuzun arkadaşlarına müdahale ettiğiniz oluyordur mutlaka.

Sosyal çevresini olumsuz model olacak kişilerden arındırırken aynı zamanda olumsuz modelleri farkında olmadan evimize misafir ediyoruz aslında. Hem de büyük bir heyecan ve mutlulukla.

Çocukların yaş ve gelişimlerine uygun olmayan senaryoları, oyuncuları evimize davet etmeyerek onların sağlıklı bir kişilik ve ruhsal gelişim elde etmeleri için yapılması gerekenler listesinde bir artıyı daha hak etmiş olacaksınız.

Uyuduktan sonra mı? Patlatın mısırları! Gerilim, dram, aksiyon tüm filmler ve diziler için harika bir saat. Tabi ertesi gün erken kalkmanızı gerektirecek bir işiniz yoksa.


Çocuk Gelişim Uzmanı