Geri Bildirim
Histriyonik Kişilik Bozukluğu
Histriyonik Kişilik Bozukluğu

Histriyonik Kişilik Bozukluğu

59

Yaşanılan toplumda zaman zaman her birey dikkat çekmek ister. Beğenilmek kadın erkek hangi bireyin hoşuna gitmez ki? Odak noktası olmak ve insanların gözlerini sizden almaması kişinin ruhunu okşayan bir durumdur. Hepimiz aynanın karşısına geçer –özellikle kadınlar- gideceğimiz yer için hazırlanır ve kendimizi güzel görmek isteriz. Gittiğimiz mekandaki insanların bize iltifat etmeleri mütevazi davransak bile hoşumuza gider. Peki bu durum hayatımızın merkezi olursa ve tek idealimiz sadece kendi fiziksel görüntümüzü kullanarak odak noktası olmak olursa işler ters gitmeye başlayabilir..

Histriyonik kişiliğin en temel özelliği abartılı ilgi çekici davranışlar ve heyecan duygusudur. Normalin dışında tuhaf olarak nitelendirilen kıyafetler, aşırı veya farklı makyaj stilleri, değişik saç renkleri ve şekilleri tercih ederek de dikkatleri kendi üzerlerine çekmek için çabalarlar. Duygularını aşırı kullanmalarına karşı özlerinde duygu durumları sıklıkla sığdır. Histriyonik bireyler bencil kişilerdir, dikkat çekmek için fiziki çekiciliklerini de kullanırlar. Açık giyinme ve teşhircilik yapmaları ilgi görmek istemelerindendir çünkü merkez kendileri olmazsa huzursuz olmaya başlarlar. Cinsel anlamda kışkırtıcı ve baştan çıkarıcı olabilirler ama bu durumda odak noktası olmak istemelerindendir çoğunlukla cinsel ilişkiye girmek için bu durumu kullanmazlar çünkü onların düşündükleri seks değildir. Konuşma tarzları ayrıntılardan yoksundur ve aşırı duygusallık içerir. Olumsuz her durumu kendilerine dert edip ağlama eğilimleri vardır. Histriyonik kişiler telkine oldukça yatkındır. Bunların yanında ilişkileri yanlış yorumlarlar her zaman olduklarından daha samimi olmaları gerektiğini düşünürler ve bunun için çabalarlar. Yapmacık davranışlar ile ilgiyi kendi üstlerinde tutmak isterler.

Genelde histriyonik kişilik bozukluğu yaşayan bireylerin temelinde ailesi ile sorunları vardır. Kız ise babasından, erkek ise anneden ilgi görme eğilimdedirler fakat sürekli tartışma hali içerisindedirler. Bu kişiler özlerinde mutsuz insanlardır çünkü asıl eksik yanları ve istedikleri sevgidir. Bu sevgiyi sağlamak için odak noktası olmak isterler. Daha çok kadın bireylerde görülen histriyonik kişilik bozukluğu karşı taraftan kolayca etkilenebilir. Özellikle anti sosyal kişilik bozukluğu olan bir erkek birey ile birbirlerini yap boz parçaları gibi tamamlayabilirler. Bunun sebebi anti sosyal kişinin kandırma ve yalan söyleme becerileri sayesinde histriyonik kişiye istediği ilgiyi vermesidir ve bu ilgi karşılığında histriyonik bireyde ilgiyi kaybetmemek için anti sosyal kişinin isteklerine karşılık verilir. Bu sayede birbirlerinin çıkarlarını destekleyen bir kısır döngüye girerler.

 Histriyonik kişilik bozukluğu yaşayan bireylerde erken ergenlik dönemi ile beraber şu belirtiler mevcuttur;

  • Yoğun ilgi odağı olma ihtiyacı,
  • Uygunsuz kışkırtıcı cinsel tutumlar,
  • Hızlı duygu değişimi,
  • Fiziki görünümünü dikkat çekmek için ön planda tutma,
  • Ayrıntılardan arınmış konuşma,
  • Abartılı duygusal ifadeler,
  • Başkasından kolay etkilenme,
  • İlişkileri olduğundan samimi biçime yorma.

Bu kişiler çoğu zaman başka bir sebeple terapiye giderler çünkü kişilikleri ile uyumludurlar ve kendilerinde bir sorun olduğunu düşünmezler. Histriyonik kişilik bozukluğundan şüpheleniyorsanız psikoterapiye başvurabilirsiniz. Davranışlarınızın en doğru değerlendirilmesi burada sağlanacaktır.


Psikolog