FİRMA KAYIT
Farkında Mısınız? Otizm Spektrum Bozukluğu
Farkında Mısınız? Otizm Spektrum Bozukluğu

Farkında Mısınız? Otizm Spektrum Bozukluğu

141

Psikiyatrist Leo Kanner, 1943 senesinde 11 yaşında oldukça zeki ancak bir o kadar sosyalleşmeden uzak ve yalnız kalmayı seven, hatta sürekli aynı davranışı tekrar tekrar yapan bir erkek çocuğunu inceleyip ilk kez “Otizm” denilen ve şu an 59 çocuktan 1 tanesinde görülen bozukluğu tanımladı. 

DSM-V’e göre otizm kendini, bebeklik ve erken çocukluk dönemi içinde konuşmama, göz teması kurmama, işaret parmağını kullanmama, zıplama, parmak ucu yürüme, dönme, sallanma gibi tekrar eden hareketlerin olması, akran ilişkisi kurmama, uyku ve yeme düzeni sorunları gibi belirtiler ile gösterir. Bu belirtiler ne yazık ki yaş ilerledikçe artar ve çocuk sosyalleşmeden, fiziksel ve zihinsel gelişimden geri kalır. 

Peki Otizmin nedenleri nelerdir?

Otizmin nedenleri için kafa karıştırıcı birçok faktör ortaya atılmış ancak son yıllarda genetik mutasyonlar bu konuda ağır basmıştır. Doğum öncesi dönemde belirlenen CPEB4 proteininin eksikliğinin otizme yol açtığı saptandı. 

Otizm tedavi edilebilir mi?

Çocukların beyninin %90’ı ilk 5 senede gelişir. Bu da demektir ki ne kadar erken tanı alınır ve tedavi başlanır ise otizmli çocukların yaşıtlarını yakalama şansı o kadar fazladır. 

Çocuğunuzun otizmli olduğundan şüpheleniyorsunuz ya da otizmle mücadelenizde doğru adımları attığınızdan emin değil misiniz?

Otizm parmak izi gibi çocuğa özgü farklılık gösteren bir bozukluktur. Otizmin nörogelişimsel sürecinde doğru hamlelerle beyin plastisitesi kullanılarak çocukların sağlıklı gelişimlerini yakalama olanağı vardır, bu süreçte önemli olan sizi ve çocuğunuzu anlayan iyi ve güvenilir bir uzman ile çalışmaktır.


Klinik Nöropsikolog