Geri Bildirim
Korona Sürecinde Ebeveynler Ne Yapmalı?
Korona Sürecinde Ebeveynler Ne Yapmalı?

Korona Sürecinde Ebeveynler Ne Yapmalı?

67

İster yaşadığımız şu zorlu salgın sürecinde olsun, isterse başka bir zaman diliminde olsun bir ebeveynin çocuğuna karşı samimi olması, onu ciddiye alarak sorularını dili döndüğünce, bilgisi el verdiğince yanıtlamaya çalışması çocuğa verilecek en büyük zenginliktir. Kişiler arası ilişkilerde muhatap alınan, fikrine önem verilen bir çocuk hem kendini değerli görecek hem de başkalarının fikrine saygı duymasını öğrenecektir. Öncelikle çocuğunuzda bir kaygı durumu var ise, çocuğunuza bu kaygısını anladığınızı ve bu kaygının anlamsız olmadığını belirtebilirsiniz. Bunun yanı sıra çocuğun ruhsal dayanıklılığını arttırmak için beraber aktiviteler planlayabilirsiniz. Küçük yaştaki çocuklar için resim ve hikayeler ile virüsle mücadeleyi eğlenceli bir hale getirerek, çocuğun kaygısı ile baş etmesine yardımcı olabilirsiniz. Gün içinde çocuğun günlük programının net olması ve belirsizlik ortamının önüne geçilmesi gerekmektedir.

Korona virüs, bize nasıl zarar verebilir”, “Hangi yollarla ve ne şekilde bulaşır”, “Hangi tedbirler alınmalıdır” gibi merak edilen ve kaygıya neden olan tüm olası durumlar, çocukların gelişim seviyelerine uygun biçimde konuşulmalı ve soruları cevaplandırılmaya çalışılmalıdır. Çocuğa gerekli önlemler alındığında güvende olduğu ve durumun kontrol edilebilir olduğu mesajı verilmelidir. Unutmayın ki çocuklar dünyanın güvenli bir yer olduğuna inanma ihtiyacındadır ve bu inanç yetişkinlerin tutum ve inançlarıyla doğrudan ilişkilidir çünkü çocuklar ebeveynlerinin davranışlarını içselleştirerek onları rol model alır. Bu bağlamda ebeveynlerin duygu ve düşüncelerini kontrol altında tutmaları ve süreci sakin bir şekilde yürütmeleri çok önemlidir. Çocuklarla iletişim kurarken anlatılan konunun somutlaştırılması ve çocuğun günlük hayatından örneklerin verilmesi anlatılan konunun anlamlandırılmasındaki ilk önemli aşamadır. Çocuklara bilgiyi doğrudan vermek yerine sorulan sorularla çocukların ön bilgilerini ortaya çıkarmak, verilecek yeni bilgiyle ön bilgiler arasında bağlantı kurmak, onların bilgileri daha iyi özümsemelerini sağlayacaktır.

Çocukları bilgilendirirken şu hususlara dikkat etmeliyiz:

Basit ve anlaşılır olun: Kriz dönemlerinde en etkin kontrol yöntemi net olmaktır. Çocuklarınıza gereksiz bilgi vermekten kaçının. Gerçek ama basit bilgiler paylaşın. Örneğin, bu virüsün yeni bir virüs olmakla beraber bildiğimiz diğer virüslerden çok da farklı olmadığı gibi bir bilgi paylaşarak onların dikkatli ama aynı zamanda da rahat olmaları gerektiğini vurgulayın.

Normal hayatı devam ettirin: Çocuklar için rutin demek güvenlik demektir. Okullar kapanmış olsa dahi siz ebeveyn olarak çocukların günlük yaşantılarını alışık oldukları şekilde devam ettirmelerini teşvik edin.

Model olun: Hijyen ve sağlıklı olma konusunda çocuklarınıza model olun. Ana hijyen kurallarını gerekirse oyun formatında çocuklarınıza öğretin.

Güven sağlayın: Bu dönemde çocukların ihtiyacı olan en önemli duygu, güven duygusudur. Çocuklarınızla konuşurken ebeveyn olarak onları korumak için elinizden geleni yaptığınızı söyleyin ve onlara bu konuda maksimum güven aşılayın.


Psikolog