Geri Bildirim
Yalanlar İz Bırakır
Yalanlar İz Bırakır

Yalanlar İz Bırakır

62

Çocuklar yalanları karşı çok savunmasızlardır. Çünkü anne babalarının söylediklerine koşulsuz şartsız inanırlar. Neticede çocuğunuzun hayat içindeki rehberi, kılavuzu, yol göstereni sizlersiniz. Bu yüzden size her zaman güvenmek ve inanmak isterler. Sizlere duydukları güven, dünyanın da güvenli bir yer olduğuna inanmalarını sağlar. Kurduğunuz güven ilişkisinin de zarar görmemesi açısından ne olursa olsun çocuklarınıza yalan söylememelisiniz.

Bazen anne babaların çocuklarını oyalamak, veya sorularını geçiştirmek için yalana başvurduğu durumlar bulunuyor.

Örneğin; iğne yapılacağı zaman çocuğa “Ağlama bak söz veriyorum hiç acımayacak.” demek ya da muayene esnasında, “Ağzını kocaman açarsan doktor amca sana şeker verecek.” gibi bu ve benzeri yalanlar maalesef sıklıkla kullanılıyor.

Yalan söylemek yerine çocuğunuza şefkatli bir ses tonuyla; “Canın biraz acıyacak tatlım ama ben yanındayım. İstersen elimi sıkabilirsin.” ya da “İğne olurken canın yanacak ama bir süre sonra acısı geçecek bebeğim. İnan bana.”

şeklinde destekleyici cümleler kurabilirsiniz. Canı yandığında ağlayıp hatta bağırıp çağırsa bile emin olun yalan söylemenin verdiği hasar çok daha yıkıcı olacaktır. Tabi bu söylemleri yalnızca bir kez değil her seferinde tutarlı ve istikrarlı bir şekilde yapmalısınız.

Çocuklar günü kurtarmak adına söylediğiniz yalanlarınıza ilk başta inanabilirler ama sonrasında canları acıdığı zaman çok büyük hayal kırıklığı yaşarlar. Ve artık söylediğiniz şeylerin gerçekliği de bir işe yaramaz. Ayrıca,  ‘hayatta en güven duyduğum insanlar bile yalan söylüyorsa demek ki yalan söylemekte bir sakınca yok’ izlenimine de kapılabilirler. Birer  yetişkin olduklarında kendi çocuklarına sizlerden örnek aldıkları gibi yaklaşacaklarını da unutmamak gerekir.


Çocuk Gelişim Uzmanı